PA “For Rich Family” Sells Atas Ice Cream From HDB Flat To Customers Who “Don’t Care About Price” - 8 Days Skip to main content

Advertisement

Advertisement

PA “For Rich Family” Sells Atas Ice Cream From HDB Flat To Customers Who “Don’t Care About Price”

Home-based biz Onebyone’s ice cream costs between $25 to $45 a tub. While the desserts are made in the former personal assistant’s home kitchen, they taste like they come from a fine-dining restaurant and are excellent.

PA “For Rich Family” Sells Atas Ice Cream From HDB Flat To Customers Who “Don’t Care About Price”

There’s ice cream and there’s ice cream. Andrew Chen is a firm proponent of the latter. “I looked into the local ice cream scene and in my opinion, it could be a lot better,” says the eloquent 41-year-old who launched Onebyone, a home-based ice cream business, last February. From making the ice cream in his tastefully-decorated five-room Dawson HDB flat to packing and delivering the products, Andrew does everything on his own.

The one-man operation is a reflection of Andrew’s purist approach to serving ice cream – his menu hinges on the exclusive use of high quality ingredients, without any emulsifiers or stabilisers that may interfere with the depth of flavour. There are twelve flavours available, including chocolate, vanilla and hazelnut, as well as the more unique hay (the most expensive $45-a-tub flavour, see pic below, involves a painstaking process of smoking the grass and infusing it into ice cream) and wasanbon (a premium, fine-grained Japanese sugar derived from sugarcane). All ice creams are made upon order on the day before delivery, one 600ml tub at a time – an ethos that the biz is named after.

No part of this story or photos can be reproduced without permission from 8days.sg.

Advertisement

Advertisement

Want More? Check These Out

You May Also Like